Haber

Maribor hangi ülkenin takımı? Maribor hangi ligde?

Nogometni Klub Maribor, genellikle NK Maribor veya kısaca Maribor olarak anılır, Slovenya’nın Maribor şehrini temsil eden bir futbol kulübüdür. 12 Aralık 1960’ta kurulan Maribor, 1991’de kurulan PrvaLiga’dan hiç düşmeyen üç kulüpten biri. Maribor hangi ülkenin kadrosunda?

HANGİ ÜLKE PERSONEL MARİBOR?

Nogometni Klub Maribor, genellikle NK Maribor veya kısaca Maribor olarak bilinir, Slovenya’nın Maribor şehrini temsil eden bir futbol kulübüdür. 12 Aralık 1960 tarihinde kurulan Maribor, 1991 yılında kurulan PrvaLiga’dan hiç düşmeyen üç kulüpten biridir.

Maribor, dokuz kez Slovenya Ligi’ni, altı kez Pokal Nogometne zveze Slovenije’yi ve bir kez de Slovenya Üstün Kupası’nı kazanarak ülkenin en tanınan kulübü haline geldi. Kulüp en başarılı zamanlarını 1990’larda ve 2000’lerin başında yaşadı, yedi kez üst üste lig şampiyonluğu ve üç kez lig kupasını kazandı. 1991’de Slovenya’nın bağımsızlığını kazanmasından önce Yugoslav futbol sisteminde forma giydi. Maribor, 1946 ile 1991 yılları arasında Yugoslav Birinci Ligi’nde forma giyen üç Sloven kulübünden biridir. Ayrıca 1999-2000 döneminde Bojan Prašnikar’ın teknik yönetiminde Maribor, UEFA Şampiyonlar Ligi’ne katılan ilk Sloven kulübü olmuştur. Lig. Slovenya ve eski Yugoslavya’dan bire bir UEFA Şampiyonlar Ligi küme düşme maçlarına katılan sadece dört kulüpten biridir.

Başkent Ljubljana grubu Olimpija ile rekabet, Ölümsüz Derbi (Sloven: Vecni derbisi) olarak bilinir. Diğer bir rekabet ise Mura 05 ile Kuzeydoğu Derbisi (Slovenya: Severovzhodni derbisi) olarak bilinir.

Kulüp maçlarını 12.994 kapasiteli Ljudski vrt stadında oynamaktadır. Aslen 1962 yılında inşa edilen stadyum, 1990’larda ve 2000’lerde yenilenmiştir. Maribor’un takma adları Menekşeler (Slovence: Vijolicasti) ve Menekşeler (Slovence: Vijolice) olarak bilinir. Kulübün sloganı Tek kulüp, tek başarıdır (Sloven: En klub, ena cast).

haberkusadasi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu