Haber

Mehmetçik’ten Dünya Kupası’na “KBRN” kalkanı

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer (KBRN) Savunma Bölüğü, FIFA 2022 Dünya Kupası’nda kimyasal ve nükleer tehdide karşı etkin rol alıyor.

Katar hükümeti, dost ve müttefik ülkelerden, silahlı kuvvetlere ait unsurlarla organizasyonun güvenliğine katkıda bulunmalarını talep etti.

Katar Silahlı Kuvvetlerine katkı sağlamak üzere Türkiye’nin yanı sıra ABD, İngiltere, İtalya, Fransa ve Pakistan’ın katılımıyla Birleşik Müşterek Görev Kuvveti oluşturuldu.

Yerli ve milli imkanlarla üretilen MİLGEM TCG Burgazada’nın yanı sıra KBRN savunma bölüğü, Patlayıcı Husus Keşif İmha (PMKİ), bomba arama ve dronsavar timlerinin de yer aldığı Türk Silahlı Kuvvetleri ögeleri, bugün başlayacak FIFA 2022 Dünya Kupasında misyon yapıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Meclis’e gönderilen tezkerenin Genel Kurul’da kabulünün ardından yola çıkan TCG Burgazada, FIFA 2022 Dünya Kupası kapsamında Katar’da misyonuna başladı.

Birleşik Müşterek Misyon Kuvveti oluşturuldu

Organizasyonun güvenliğinin sağlanması niyetiyle hayata geçirilen Birleşik Müşterek Vazife Kuvveti, oluşturulan uyum merkezinden sevk ve yönetim edilecek.

Dünyanın en itibarlı spor tertipleri ortasındaki FIFA 2022 Dünya Kupası’nın güvenliğine yönelik Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları da önemli görev üstlendi.

Katar’ın başşehri Doha’daki askeri üsse konuşlanan KBRN savunma bölüğü, envanterindeki ekipmanlarla her türlü kimyasal, biyolojik, ve nükleer hücuma müdahale için 24 saat temeline nazaran vazife yapıyor.

Alanında uzman, her türlü imkan ve kabiliyete sahip savunma bölüğü, mümkün bir acil durum karşısında alınabilecek tedbirlere karşı hazırlanan çeşitli senaryoları da daima çalışıyor.

Mehmetçik, turnuva mühletince bilhassa sivillerin KBRN kirliliğinden korunması ve arındırılması için vazife yapacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu